Lispol
 
 
. . .
Nasza oferta

 

Nasza oferta
 
 
 
Nasza oferta

Cewki indukcyjne

Za co odpowiada ten kawałek drutu ... ?

 
2022-04-05
Cewki indukcyjne
Cewka indukcyjna to na pozór prosty, ale bardzo ważny bierny element elektroniczny, który jest zaraz obok rezystora i kondensatora najważniejszym elementem układów elektronicznych i elektrycznych.

Jego główną zasadą działania jest zdolność do magazynowania energii elektrycznej w postaci energii pola elektromagnetycznego. Prąd przepływający przez odpowiednio zwinięty drut wykonany z materiału będącego przewodnikiem sprawia, że wokół tego przewodnika indukuje się pole magnetyczne. Jednym więc z zastosowania cewek indukcyjnych jest budowa elektromagnesów! Spotkać to zjawisko można m. in. w przekaźnikach załączających większość urządzeń RTV i AGD w domu oraz w wyłącznikach nadprądowych w instalacji sieciowej (on odpowiada za "wybijanie korków" przy zwarciu w instalacji).

Zmagazynowaną energię cewka indukcyjna potrafi po odłączeniu napięcia z jej zacisków oddać, co pozwala na budowanie z jej pomocą przetwornic napięcia.

Najbardziej popularnym, charakterystycznym rodzajem cewki indukcyjnej jest dławik. Jak nazwa podpowiada - element ten coś dławi. Precyzyjniej, ale prosto mówiąc, element ten dławi przepływ większych, impulsowych, chwilowych prądów. Używany jest więc do zabezpieczenia czułych układów logicznych, procesorów, a także większych układów np. w obwodach zasilania lub w układach sterujących mocą.

W ofercie sklepu Lispol cewek i dławików (kliknij) znajduje się mnóstwo! Zapraszamy do zapoznania się z ofertą!