Lispol
 
 
. . .
Nasza oferta

 

Nasza oferta
 
 
 
Nasza oferta

Kondensator elektrolityczny... Ale jaki...?

Rodzaje kondensatorów elektrolitycznych ...

 
2023-01-01
Kondensator elektrolityczny... <br>Ale jaki...? Kondensatory to szeroka grupa elementów elektronicznych biernych, posiadających zdolność do magazynowania energii elektrycznej pod postacią energii pola elektrostatycznego oraz do oddawania tej energii w sposób bezpieczny. 

Najpopularniejszymi z nich są kondensatory elektrolityczne (zwane potocznie "elektrolitami"). Swoją popularność zawdzięczają przede wszystkim dużą gęstością energii, co dalej przekłada się na możliwość uzyskania dużej pojemności (wyrażonej w F (Faradach)) przy zachowaniu niewielkiego gabarytu.

Co jednak istotne - istnieje kilka odmian kondensatorów elektrolitycznych! Każda z nich zachowuje główną zasadę działania; różnią się jednak znacząco konstrukcją, wykorzystanymi materiałami czy parametrami pobocznymi (ESR, ESL, KKP).Co czyni kondensator elektrolitycznym?

Większość gatunków kondensatorów składa się z okładzin wykonanych z przewodników oraz z izolującego je dielektryka będącego ciałem stałym lub gazem. 
W kondensatorach elektrolitycznych, jak sama nazwa wskazuje, zastosowano substancje będące elektrolitami, które zastąpiły jedną z elektrod kondensatora. Zabieg ten pozwolił na uzyskanie znacznie większej gęstości magazynowanej energii i co za tym idzie - zwiększył znacząco pojemność kondensatorów.

Rodzaje "elektrolitów"
 
Wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje kondensatorów elektolitycznych:


Kondensatory elektrolityczne aluminiowe...

KONDENSATORY ELEKTROLITYCZNE ALUMINIOWE

"Elektrolity" aluminiowe są zdecydowanie najpowszechniejszą grupą kondensatorów. Znajdują się niemalże w każdym urządzeniu elektronicznym począwszy od ładowarek, budzików itp. aż po sprzęt AGD, telewizory, komputery...
Cechują je stosunkowo duże pojemności (rzędu μF, mF i kilku do kilkudziesięciu F), szeroki zakres napięć (od pojedynczych V do 400-450V), tolerancję wartości w zakresie ±10-20% oraz niska zastępcza rezystancja (ESR) i indukcyjność szeregowa (ESL).
Wykonane są z odpowiednio przewijanej folii aluminiowej z papierem nasączonym ciekłym elektrolitem. Warstwę dielektryka stanowi tu cienka warstwa tlenku glinu, powstała na skutek utleniania się elektrody z folii aluminiowej. Fakt jednak, że rolę elektrolitu pełni ciecz, sprawia, że kondensatory te mogą z czasem wysychać, tracąc wówczas parametry znamionowe. Kondensatory te też przez wzgląd na specyficzną budowę, posiadają stałą określoną polaryzację.
Istnieją "elektrolity" aluminiowe o zmniejszonym ESR (Low-ESR), o różnych wymiarach lub niespolaryzowane (NP lub BP - bipolarne). To, co jednak łączy wszystkie ich gatunki to kształt - każdy aluminiowy kondensator elektrolityczny przyjmuje kształt walca, bez względu na pojemność czy technologię montażu.

Występują zarówno w obudowach przewlekanych jak i SMD.


Kondensatory elektrolityczne tantalowe...

KONDENSATORY ELEKTROLITYCZNE TANTALOWE

Kondensatory elektrolityczne tantalowe, choć rzadziej stosowane, charakteryzują się znacząco lepszymi parametrami niż wcześniej wspomniane odpowiedniki aluminiowe. Znajdują zastosowanie przede wszystkim na modułach czułej elektroniki, w komputerach, laptopach, projektorach itd.
Osiągają pojemności rzędu 100nF do 220μF, a ich napięcia znamionowe nie przekraczają 50V.
Istnieją 3 podstawowe odmiany "tantali", różniące się technologią wykonania. Pośród nich wyróżniamy:
Kondensatory tantalowe z katodą z tlenku manganu - charakteryzuje je przede wszystkim niesamowicie wysoka żywotność. Materiał katodowy posiada zdolność samonaprawczą, co sprawia, że kondensator z ową katodą na przestrzeni lat nie traci na pojemności znamionowej.
Kondensatory tantalowe polimerowe - zastąpienie w nich tlenku manganu w pewnym stopniu zmniejszyło ich żywotność, ale pozwoliło na znaczącą redukcję parametru ESR, zwiększenie napięć znamionowych i pojemności.
Kondensatory tantalowe MAP - odmiana polimerowego kondensatora tantalowego, w którym niemalże całkowicie usunięto ramki wyprowadzeń, a pozostałości po nich zastąpiono miedzią, zamiast wcześniej stosowanych stopów chrom-nikiel. Pozwoliło to na niemalże całkowite wyeliminowanie parametru ESL przy zachowaniu pozostałych właściwości kondensatora tantalowego polimerowego.
Wszystkie wyżej wymienione w obudowach przewlekanych THT przyjmują owalne kształty przypominające kroplę. Mogą występować także w cylindrycznych obudowach lub w obudowach DIP-02 i DIP-04. W obudowach SMD natomiast występują w rozmiarach ściśle określonych i opisanych poniżej:
» Obudowa SMD-A3.2 x 1.6 x 1.8 [mm] - EIA 3216-18
» Obudowa SMD-B3.5 x 2.8 x 2.1 [mm] - EIA 3528-21
» Obudowa SMD-C6.0 x 3.2 x 2.8 [mm] - EIA 6032-28
» Obudowa SMD-D7.3 x 4.3 x 3.1 [mm] - EIA 7343-31
»Obudowa SMD-E - 7.3 x 4.3 x 4.3 [mam] - EIA 7343-43

Występują zarówno w obudowach przewlekanych jak i SMD.Kondensatory elektrolityczne niobowe...

KONDENSATORY ELEKTROLITYCZNE NIOBOWE

Ta grupa kondensatorów elektrolitycznych znajduje bardzo wąski zakres zastosowań w sprzęcie audio, w sprzęcie klasy militarnej, w sprzęcie medycznym itd.
Budową przypominają kondensatory tantalowe polimerowe i tantalowe MAP. Charakteryzują się znacząco poprawionymi parametrami dotyczącymi gęstości energii, ESR, ESL, jednakże pracują na znacząco niższych napięciach, których wartość nie przekracza 10V.
Na dzień dzisiejszy występują jedynie w obudowach SMD (w standardach SMD-A...SMD-E), a odróżnić je od kondensatorów tantalowych można po kolorze - w przypadku obwodów SMD tantalowe mają kolory żółty lub czarny, natomiast kondensatory niobowe barwione są na pomarańczowy lub czerwony kolor.


Pozostałe kondensatory nieelektrolityczne...

Oprócz wcześniej opisanych kondensatorów elektrolitycznych posiadamy także ogromną ofertę innych kondensatorów nieelektrolitycznych (ceramiczne, MKT, MKP, monolityczne etc.)
Zapraszamy do zapoznania się z naszą pełną ofertą kondensatorów i trymerów!
Życzymy udanych zakupów!

LISPOL.COM

Zapraszamy do zapoznania się również z artykułem o diodach półprzewodnikowych.