Lispol
 
 
. . .
Nasza oferta

 

Nasza oferta
 
 
 
Nasza oferta

5 zalet akumulatorów żelowych

Blog

 
5 zalet akumulatorów żelowych
Akumulatory żelowe różnią się od pozostałych tym, że płynny elektrolit został w nich zamieniony na żelowy. Powstaje on w procesie zmieszania kwasu siarkowego oraz krzemionki. Liczne zalety akumulatorów z taką technologią sprawiają, że są one stosowane w pojazdach już od lat 60. XX wieku. Jakie są ich atuty?

Lista mocnych stron akumulatorów żelowych

Akumulatory żelowe znajdują powszechne zastosowanie w motoryzacji. Można je znaleźć w jednośladach, a także w przyczepach kempingowych, kamperach czy samochodach terenowych. Poniżej opisujemy pięć zalet akumulatorów żelowych:
 • Praca w dowolnej pozycji
  Dzięki wyjątkowo gęstej konsystencji elektrolitu akumulator żelowy będzie działał bez względu na pozycję, w jakiej się znajdzie. Pracuje efektywnie nawet odwrócony lub ustawiony w poziomie, co może ułatwić jego montaż w ograniczonych przestrzeniach.
 • Bezpieczeństwo
  Zarówno przy przechyłach, jak i uszkodzeniach mechanicznych akumulatora, ryzyko wycieku żelowej substancji jest minimalne. Są to urządzenia bardzo szczelne i powszechnie uznawane za bezpieczne.
 • Brak konieczności uzupełniania roztworu
  Akumulator żelowy nie wymaga uzupełniania elektrolitu, gdyż substancja ta nie paruje. Dzięki temu jest on mało wymagający w obsłudze. Ponadto, w przeciwieństwie do urządzeń kwasowo-ołowiowych, w akumulatorze żelowym nie trzeba regularnie dolewać wody.
 • Łączenie szeregowe
  Akumulatory żelowe można ze sobą łączyć równolegle oraz szeregowo. Dzięki temu urządzenia zyskują znacznie większą pojemność i napięcie, co jest wykorzystywane szczególnie w przemyśle.
 • Wytrzymałość
  Urządzenia działające w oparciu o żelowy elektrolit są bardzo solidne i trwałe. Wykazują dużą odporność na skrajne warunki atmosferyczne, a także wstrząsy i uderzenia. Dzięki temu są uznawane za bardziej wytrzymałe niż inne rodzaje akumulatorów.