Lispol
 
 
. . .
Nasza oferta

 

Nasza oferta
 
 
 
Nasza oferta

Jakie normy muszą spełniać obudowy do elektroniki?

Blog

 
Jakie normy muszą spełniać obudowy do elektroniki?
Czy zastanawialiście się kiedyś, czym są jakieś dziwne znaczki, certyfikaty i inne oznakowania na urządzeniach elektronicznych? Pewnie tak, ale pewnie nie każdy sprawdzał, co one oznaczają i czemu właściwie są umieszczane. Produkty elektroniczne sprzedawane na terenie Unii Europejskiej muszą spełniać określone normy, co jest gwarancją bezpiecznego użytkowania i jakości wykonania. Żaden producent nie może pozwolić sobie na wypuszczenie na rynek produktu, który stanowiłby zagrożenie dla zdrowia, życia, czy środowiska. W niniejszym artykule weźmiemy pod lupę obudowy do elektroniki. Czy one też muszą spełniać jakieś wyśrubowane normy?


Czemu służy obudowa urządzenia elektronicznego

Obudowa danego urządzenia przede wszystkim zapewnia użytkownikowi ochronę przed kontaktem z niebezpiecznymi częściami. Dodatkowo zabezpiecza urządzenie przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych takich jak brud, kurz, wilgoć, promieniowanie słoneczne. Obudowa to swoista tarcza, dzięki której urządzenie może spełniać swoje funkcje i cieszyć użytkownika długim i dobrym działaniem. Drugorzędną rolę, choć też istotną, odgrywają względy estetyczne. Oczywiście ładne, lekkie i przyciągające wzrok obudowy będą chętniej kupowane, jednak przede wszystkim muszą one spełniać określone normy.


Standardowe normy

Obudowa zabezpiecza urządzenie przed czynnikami zewnętrznymi, mechanicznymi oraz środowiskowymi. Dla obudów wyróżnia się między innymi normy IP (International Protection Rating) oraz IK.

Do kodu IP przypisane są konkretne liczby i informacje dotyczące ochrony wnętrza obudowy i podzespołów urządzenia. Pierwsza cyfra wskazuje na stopień ochrony przed ciałami stałymi, druga przed cieczami. Czasami przypisuje się dodatkowe litery występujące po cyfrach, co oznacza, że obudowa zapewnia ochronę użytkowników przed dostępem do niebezpiecznych części. 

Oznaczeniem towarzyszącym IP jest kod IK, który został określony w europejskiej normie EN 60439-6 i oznacza klasyfikację wytrzymałości mechanicznej. Do kodu IK także przypisane są dwie cyfry odpowiadające 11-stopniowej skali od „00” do „10”. Im wyższa jest wartość liczbowa parametru IK, tym lepszy jest poziom wytrzymałości mechanicznej.